SÁROSPATAKI REFORMÁTUS EGYHÁZÉRT ALAPÍTVÁNY

Alapította: Seress Ödön 1996

    Keresztény családba születni és hitben nevelkedni áldás. Ennek ellenére, mikor egy ilyen kérdéssel találkozik az ember, hogy mit jelent az életében a Szentírás, akkor kell megállni és elgondolkodni, hogy erre a válasz nem csak felületesen annyi, hogy egy fontos olvasmánya a keresztyéneknek, vagy amit hittanórán megtanultunk, hogy „a Biblia jelentése könyvek, könyvecskék”.
Ez attól sokkal több, hiszen mindez nem általánosságban egy kérdés, amire a válasz egy betanult valami, amire rögvest tudunk választ adni, hanem egy bensőségesebb, személyes kapcsolatról van szó, ami egyben misztikus is.
Igen, a Biblia egy emberi produktum. De Istentől van. Ahogy a Szentírás is mondja: „A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre, hogy tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített.”(2 Timóteus 3,16-17) Ezt az igét írta a Bibliám elejébe az a lelkipásztor, akitől már azt több mint egy évtizede kaptam. Azt hiszem, mindez nem véletlen.
Kisebb korom óta több olyan versenyen vettem részt, amihez a Könyvek Könyve elengedhetetlen kellék volt. És egyre jobban kezdem megérteni azt, hogy nem csak egy bibliaismereti versenyhez kell, hanem az életem nélkülözhetetlen alkotóeleme. Gyakorta előfordul, hogy csak ott van kint az asztalomon és hagyom „porosodni”, de mikor odanézek, akkor azt érzem, mintha egyfajta mágnes lenne, egyszerűen húz magához, azt akarja, hogy fogjam meg és kezdjem el olvasni. Ilyenkor mindig valahogy olyan helyen nyílik ki, olyat kezdek olvasni, amire épp szükségem van. Ilyen energiaforráskánt szolgáló kiadványok számomra, amiket napról napra olvasok: a Mai Ige, és az angol „Our Daily Bread” (Mindennapi kenyerünk). Ezek által próbálok haladni a Bibliában is, bevallom, nem mindig nyitom ki és olvasom el az adott részt, de akkor lelkiismeret-furdalásom van. Pedig jól tudom, hogy bármennyi időt is az Úrra szentelek, akár a reggeli órák sietségében, vagy amikor több időm van, akkor ő annak a többszörösét adja vissza.
Két féleképp jellemezhetem a Bibliám, mint a határidőnaplóm, és mint az útitársam. Merni kell vele úgy bánni, mint egy naplóval. Amelyik ige tetszik nekem, aláhúzom, kiemelem, és megjegyzést írok hozzá. Véleményem szerint nem a polcon kell őrizgetni, hanem használni kell. (Mellesleg szép borítókat lehet rá készíteni.) Útitársként nem csak lelki, hanem fizikai értelemben is funkcionál, ugyanis ha Csillagpontra utazok, akkor a legelső dolog, amit odateszek, az a Szentírás, illetve, amikor cserkésztáborba megyek, az ottani áhitatokhoz is egy nélkülözhetetlen kellék.
Frederick Brotherton Meyer evangélista pont a Mai Igében írta, hogy „Ne úgy olvasd a Bibliát, mint egy újságot, hanem úgy, mint egy szerelmeslevelet!” És ez annyira igaz. Mint ahogy egy levélen keresztül szólunk szerelmünkhez, úgy szól hozzánk Isten a Szentíráson keresztül.
Mégis azt veszem észre, hogy a posztmodern, rohanó világunkban, ahogy felszínesek vagyunk kapcsolatainkban és nincs időnk semmire, ugyanúgy nincs időnk olvasni a Szentírást, eljárni templomba…(Persze mindig tisztelet a kivételnek.) Ezzel szemben toronymagasan vezeti 3900 milliárd eladott példánnyal a sikerlistát. A számok nem hiába ilyen magasak. A világban minden ember akarva akaratlanul keresi az útját. Gondoljunk bele, hogy a világban mennyi olyan tanítás van, ami csak bizonyos ideig ad megoldást, akár a sportban, zenében vagy más művészetekben… Emiatt nincs az emberek lelkében egyensúly, de erre nagyon jó példa Nick Vujicic a végtatgok nélkül született evangélista és prédikátor vallomása, hogy „Az életemet a hitemre és a Szentírás tanításaira építettem fel. Ezek magabiztosságom, határozottságom és kitartásom forrásai. A hitem irányítja a tetteimet, egyensúlyt találok a testemben, a szívemben és az elmémben.” Úgy gondolom, hogy ő egy nagyon motiváló személyiség számomra és mások előtt is követendő példa kell, hogy legyen. Az út, amit ő választott, egy igaz ösvény, bár sokszor nehéz és próbákkal teli, de az vezet a lelki egyensúly és a tökéletes cél eléréséhez. 
       Ez a korábban említett „útitárs, határidőnapló és mágnes” szolgál az én helyes GPS-emként és adja az utasításokat, de ahhoz, hogy megértsem, minél többet kell használnom. Mindenkinek egy ilyenre lenne szüksége az életében, és ha még nincs, akkor gyorsan szerezzen be egyet!

Petkes Piroska

Darányi Lajos püspök emléktáblája


 

Alapítványunk támogatta az emléktábla készítését. Darányi emléktábla a Kossuth u. 18. sz alatt látható a parókia melletti épület falán. A kő Magyarvistáról (Erdélyből) származik, ott készítették az emléktáblát.

Ifjúsági énekeskönyvek beszerzése


 

Az énekeskönyvek 2014. év tavaszán kerültek beszerzésre azzal a céllal, hogy a fiatalok körében végzett munkát elősegítse, a bennük lévő énekek közelebb állnak a fiatalok lelkivilágához.